Zespół Szkół w Kowalu

W dniu 15.10.2019 r. zorganizowaliśmy uroczystość Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas:
Ksiądz kanonik, dziekan dekanatu kowalskiego, dr Piotr Głowacki
Władze Powiatu Włocławskiego w osobach:
Starosta Powiatu Włocławskiego, pan Roman Gołębiewski
Członkini Zarządu Powiatu Włocławskiego, pani Agata Wojtkowska
Przewodniczący Rady Powiatu, pan Zygmunt Wierzowiecki
Radna Powiatu Włocławskiego, pani Anna Kozłowska
Radny Powiatu Włocławskiego, pan Wojciech Rudziński
Burmistrzowie oraz wójtowie miejscowości Powiatu Włocławskiego w osobach:
Burmistrz Miasta Kowal, pan Eugeniusz Gołembiewski
Burmistrz Miasta i Gminy Lubień Kujawski, pan Marek Wiliński
Burmistrz Miasta i Gminy Lubraniec, pan Stanisław Budzyński
Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Włocławskiego, w tym szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, domów pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych w osobach:
Dyrektor Zespołu Szkół w Chodczu, pani Grażyna Wilińska
Dyrektor Zespołu Szkół w Lubrańcu, pan Jan Kobiela
Dyrektor Zespołu Szkół w Lubrańcu-Marysinie, pani Magdalena Twardowska
Dyrektor Zespołu Szkół w Izbicy Kujawskiej, pan Janusz Nadolny
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubieniu Kujawskim, pani Dorota Kamińska
Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubrańcu, pan Krzysztof Kitrys
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kurowie – pani Małgorzata Smolińska
Dyrektor Placówki Opiekuńczo -Wychowawczej „Jaś” i „ Małgosia” w Brzeziu – pani Agnieszka Kokowicz
Dyrektor Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „ Ostoja” i „Przystań” – pani Monika Kierzkowska
Kadra Kierownicza Szkół Miejskich w Kowalu w osobach:
Dyrektor Przedszkola Miejskiego w Kowalu, pani Barbara Zakrzewska
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu, pani Anna Prokopiak-Lewandowska
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Kowalu, pani Anna Szatkowska
Kierownik Inspektoratu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Kowal, pani Ilona Majewska
oraz
Przewodnicząca Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu w Zespole Szkół w Kowalu, pani Ewa Rusicka – Han
Przewodnicząca Samorządu Słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych im. św. Jana Pawła II oraz Szkoły Policealnej im. św. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Kowalu, pani Jadwiga Jóźwicka
Nauczyciele oraz pracownicy Administracji i Obsługi Zespołu Szkół w Kowalu
wraz z
Nauczycielami i innymi pracownikami Szkół Powiatu Włocławskiego wyróżnionymi do Nagrody Starosty Włocławskiego.

Pani Dyrektor Sylwia Jasińska, rozpoczęła uroczystość od następujących słów:

Szanowni Państwo,
Świętujemy dziś Dzień Edukacji Narodowej w roku szczególnie trudnym dla polskiej oświaty. W roku, w którym frustracja nauczycieli doprowadziła do ogólnopolskiego strajku w większości szkół oraz podziału społeczeństwa na popierających i nie popierających. Niezależnie od motywów, którymi kierowali się organizatorzy protestu oraz niezależnie od naszej subiektywnej oceny tej formy manifestacji niezadowolenia, do której każdy ma prawo, należy przyznać, iż gdyby problemu nie było, nie byłoby też tylu zdeterminowanych osób uczestniczących.
Gdzie zatem może tkwić problem?
Śmiem twierdzić, iż nie tkwi on w decyzjach politycznych, chociaż mają one ogromny wpływ na organizację pracy i funkcjonowanie szkoły, ale we wszechstronnie rozumianej jakości życia dzieci, które uczymy i wychowujemy na co dzień .
Na podstawie moich osobistych spostrzeżeń z ponad 20-letniej pracy zawodowej nauczyciela, uczeń sprzed 20 lat to uczeń zupełnie inny niż uczeń obecny.
Z jednej strony jest o wiele bardziej bezpośredni w stosunku do nauczyciela, potrafi lepiej artykułować swoje potrzeby i prawa, zapominając przy tym niestety często o swoich obowiązkach i zachowując się o wiele swobodniej w szkole niż wcześniej.
Z drugiej jednak strony zmaga się z wieloma problemami natury psychologicznej, zachowaniami aspołecznymi, fobiami, stanami depresyjnymi, trudnościami w relacjach z rówieśnikami.
Stąd cała pomoc psychologiczno-pedagogiczna obecna w szkole każdego dnia, ujęta w zapisach prawa oświatowego, którą otoczona jest zwiększająca się z roku na rok liczba dzieci i młodzieży.
I to właśnie nauczycielowi nałożono kolejny obowiązek szerszej opieki psychologiczno – pedagogicznej w stosunku do ucznia, nie zapominając przy tym o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa , zapobiegania konfliktom, rozwiązywania problemów ucznia w szkole i poza szkołą, dbania o przyjazną atmosferę, dostosowania procesu nauczania do uczniów zdolnych, mniej zdolnych i najmniej zdolnych jednocześnie podczas 45-minutowej lekcji ,rozwijania pasji ucznia, a przy tym uzyskiwanie jak najlepszych wyników w pracy dydaktycznej, w tym wysokich wyników na egzaminach zewnętrznych uczniów, z czego rozliczana jest szkoła w różnego rodzaju rankingach i ewaluacjach przez organy nadzoru pedagogicznego.
Jaki jest w takim razie nauczyciel ten sprzed 20,30 lat i ten obecny?
Podobnie jak uczeń – zupełnie inny, ale przecież ciągle ten sam od 20 czy 30 lat, który musi dostosowywać się do zmieniającego się ucznia, do ciągle zmieniającego się prawa oświatowego, do postępującej i rozwijającej się w szybkim tempie świata nauki i techniki i przez to zmieniać się sam, mając nieustannie na uwadze dobro ucznia. Ucznia, który rozwija się w świecie coraz bardziej pozbawionym autorytetów, w którym dawne wartości uznawane za wartości dla nauczyciela sprzed 20, 30 lat nie są już wartościami, w którym mieć znaczy więcej niż być, a wartości intelektualne, na których nie da się zarobić, nie są wartościami.
A przecież my nauczyciele, jesteśmy przede wszystkim intelektualistami, dla których zdobyta wiedza i możliwość jej przekazywania uczniowi jest rzeczą nadrzędną. Nie przyszliśmy przecież pracować do szkoły głównie w celach zarobkowych. Pomijanie jednak naszej grupy zawodowej w tym zakresie może budzić i buduje frustracje oraz poczucie niedowartościowania i niedoceniania tej coraz bardziej kompleksowej i jakże odpowiedzialnej roli, jaką pełni nauczyciel w życiu każdego dorastającego człowieka.
Chciałabym Państwu nauczycielom tym bardziej pogratulować wytrwałości, poświęcenia w mozole kształtowania intelektu i charakteru młodych ludzi i życzyć, aby nigdy nie zatracili swojej pasji do nauczania i odczuwali radość z każdego małego sukcesu, jaki uda im się osiągnąć w tej naszej pracy u podstaw budowania cząstek społeczeństwa polskiego.
W kolejnej części uroczystości nastąpiła część artystyczna, w której wystąpili uczniowie klas I,II i III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Kowalu prezentując humorystyczne przedstawienie p.t. „Dziady” oraz scenki sytuacyjne odzwierciedlające życie szkolne nauczyciela i ucznia, wyreżyserowane przez panie Wandę Nowakowską oraz Marzenę Przybylską. Uroczystość ubarwiły występy wokalne naszego szkolnego chóru, który z pełny sukcesem zadebiutował w tej roli pod kierunkiem pani Barbary Zielińskiej – Tomickiej. Następnie Starosta Włocławski, pan Roman Gołębiewski wręczył Nagrody Starosty wszystkim Dyrektorom Szkół Powiatu Włocławskiego oraz wybranym w tychże szkołach nauczycielom. W naszej szkole Nagrodę Starosty otrzymała pani Dyrektor Sylwia Jasińska oraz pani Monika Marciniak. Pani Dyrektor nagrodziła również nauczycieli oraz pracowników Zespołu Szkół w Kowalu za wyróżniającą pracę na rzecz rozwoju szkoły. Część oficjalną zakończyło wystąpienie Burmistrza Miasta Kowal, pana Eugeniusza Gołembiewskiego, który dołączył do życzeń dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkół Powiatu Włocławskiego. Dyrektor Zespołu Szkół w Kowalu, pani Sylwia Jasińska składa serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów oraz nauczycieli, którzy wzięli czynny udział w zorganizowaniu naszej uroczystości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Skip to content